به نام خدا

هنردوستان و هنرجویان گرامی سلام.

همزمان با میلاد مسعود و پربرکت امام حسین علیه السلام، حضرت اباالفضل علیه السلام و امام سجاد علیه السلام و به دلیل درخواستهای مکرر شما عزیزان طرح های تعلیمی و آموزشی به همراه توضیحات آموزشی هنر زیبای معرق بر روی سایت قرار خواهد گرفت. امیدواریم این طرح ها و توضیحات کمک کوچکی در پیشرفت شما عزیزان در این هنر زیبا به همراه داشته باشد.

توجه و مطالعه دقیق توضیحات همراه طرح ها بسیار با اهمیت بوده و به مرور کیفیت برشها و محصولات تولیدی شما را به طور محسوسی بالا خواهد برد. نکات ارائه شده ممکن است بسیار ساده به نظر بیاید اما به مرور تاثیر رعایت این نکات را در کیفیت کار خود خواهید دید.

مسلما اساتید بسیار زیادی در زمینه معرق هستند که بنده شاگرد کوچکی در بین آنها هستم. اما تلاش میکنم اندک مطالبی که میدانم با شما هنرجویان عزیز به اشتراک بگذارم.

برای شروع تمرین این طرح ها لازم است ابزار پایه ای و اولیه معرق را داشته باشید

طرح زیر را پرینت گرفته و روی زیرکار خود که عموما تخته سه لا انتخاب میشه بچسبونید و با دقت به طرح نگاه کنید

تمرین بالا نیز جزو پایه ای ترین و مهمترین تمرینات معرق هست. ظاهر ساده ای دارد اما باطن شگفت انگیزی دارد.

بعد از تمرین اول که برش خطوط مهم و حیاطی مستقیم بود حالا در دومین تمرین به این خطوط منحنی دقت کنید از بالا به پایین ضخامت خطوط منحنی کم و کمتر شده و این در روند برش شما به این معناست که در زمان برش صاف بری، شما از خطوط ضخیم شروع میشه که اگر کمی با اعوجاج و موج همراه بود اما همچنان از ضخامت خط بیرون نمیروید. شما باید سعی کنید در زمان برش از ضخامت هر خط بیرون نیایید و این روند تا آخرین خط منحنی ادامه پیدا میکنه که به این معناست اگر خط آخر را برش دادید و کاملا روی خط حرکت کردید و برش دادید صاف بری شما در معرق تکمیل شده است و نیاز به تمرین بیشتر و بیشتر برای تثبیت آن دارید.

تمرین دوم اساس ایجاد هماهنگی بین 2 دست در زمان برش می باشد. به تعبیر دیگر با شروع این تمرین هنرجو یاد میگیرد و تمرین میکند که در زمان برش هماهنگی بین 2 دست خود داشته باشد. یکی از دستها کمان اره را دارد و برش میدهد و دست دیگر چوب را مطابق طرح به آرامی و نرمی حرکت می دهد تا برشها دقیق و صحح انجام شود.

نکات تکمیلی:

سعی کنید عجله نکنید و با آرامش و به ارامی تمرین را انجام دهید.

باید تمرین کنید و عادت کنید دستی که کمان اره را ندارد چوب را حرکت دهد و مطلقا دستی که کمان را گرفته اید اصلا نچرخوانید.

با این تمرین چشمان شما دقیق طرح را میبیند و همزمان اره مویی زیر نظر دارد که روی خط حرکت کند، همزمیان مغز شما به دست اول که کمان را دارد فرمان برش را روی خط میدهد و به دست دوم فرمان حرکت دادن چون مطابق طرح را میدهد.

طرح های این تمرین ساده انتخاب شده با انحناهای بسیار باز، به دلیل اینکه این هماهنگی بین دستان و چشم و مغز انجام شود و توانایی این هماهنگی به دست بیاید.

هر چه به انتهای طرح پیش میروید دقت و تمرکز و هماهنگی در شما بیشتر و بیشتر میشود. این تمرین مکمل تمرینن شماره 1 بوده و بسیار اهمیت بالایی دارد. 

سعی نکنید در زمان کوتاه این کار را انجام دهید و تمام کنید. سعی کنید با توجه و دقت برش دهید. اما خودتان را خسته نکنید. و حتما بین تمرینات استراحت کنید.

اگر لازم است 10 بار یا 20 بار این تمرین را تکرار کنید. ارزشش را دارد. مدتی بعد متوجه اهمیت این تمرین میشید. پس عجله نکنید و با صبر و حوصله پیش برید تا بهترین نتیجه را ببینید.

به شما اطمینان میدم اگر این مرحله را خوب و دقیق پیش ببرید هنر معرق بسیار لذت بخش میشه برای شما

میتوانید برای استفاده از بقیه تمرینها و آموزشها و طرح ها و مطالب سایت عضو سایت شوید.

معرق سید مجید